top of page

čt 19. 5.

|

Koučink Centrum

Drby - o nejrozšířenější lidské činnosti s MUDr. František Koukolík, DrSc.

Mimořádná přednáška, ve které se zaměříme na nejrozšířenější lidskou činnost "Drby", pojedná o stejnojmenné knize, kterou vydalo nakladatelství Galén v letošním roce 2022. Termín: 19.05.2022 od 16:00 hod

Registrace na tuto událost je ukončena.
Chápu
Drby - o nejrozšířenější lidské činnosti s MUDr. František Koukolík, DrSc.
Drby - o nejrozšířenější lidské činnosti s MUDr. František Koukolík, DrSc.

Čas a místo

19. 5. 2022 16:00 – 18:00

Koučink Centrum, Pod Lysinami 518/28, Hodkovičky, 147 00 Praha-Praha 4, Česko

O události

Drby bývají záludné, neboť na základě nejednoznačných informací a bez ohledu na důvěryhodnost zdroje dokážeme jednoznačně soudit, a to kladně i záporně. Osobní drby přitahují pozornost, poskytují slast a lépe se pamatují. Muži drbou podobně jako ženy. 

Vyprávění pojedná o nejčastější a nejrozšířenější lidské činnosti ve všech dobách a místech. Přispěla ke vzniku našeho druhu. Neboť vždy a všude si lidé mezi sebou vyprávěli, vyprávějí  a budou vyprávět o jiných lidech, kteří u toho nejsou nebo nevědí, že se o nich mluví. Česky se této činnosti říká drby. Kromě záporných drbů, existují drby kladné a neutrální. Nadto mohou být všechny druhy drbů pravdivé nebo nepravdivé. Drby vyžadují sdělující osobu, dále posluchače anebo diváky a stranu, o níž se mluví, té se říká cíl. Drbům předcházejí emoce a motivace, které doprovázejí i jejich sdělávání a ovlivňují jak posluchače, tak cíl. 

Co jsou drby, začínají v plném rozsahu chápat děti ve věkovém rozmezí osm až dvanáct let. Ženy a muži drbou stejně často, odlišné jsou náměty jejich sdělení. Drby v organizacích mohou sloužit jako nástroj sociální dominance a útlaku, podlamování výsledků druhých lidí a být projevem závisti. Negativní drby, zejména nepravdivé, berou lidem tvář a poškozují morálku. Pravdivé negativní drby jsou zbraň slabých, kteří mají strach. Záporné nepravdivé drby patří mezi temné stránky sociálních sítí. Veřejně zostouzejí. 

Předmluva ke knize DRBY - o nejrozšířenější lidské činnosti,  MUDr. František Koukolík, DrSc., Galén, 2022

Přednáška bude obsahovat informace z témat:

1. Definici drbů, trojice zpravodaj-posluchač-cíl, záporné, neutrální a kladné drby, Empirické studie a experimenty.

2. Emoce a poznávání - osobní drby zaměřují pozornost, poskytují slast a lépe se pamatují, drby ovlivňují zrakové hodnocení tváří lidí, které neznáme, na základě nejednoznačných informací a bez ohledu na důvěryhodnost zdroje dokážeme jednoznačně soudit, když jsem cílem Já, drby nectné a ctné, mlčeti zlato.

3. Děti a dospívající - malé děti, plné chápání, dospívání, co bys udělal?

4. Ženy a muži - soutěž o muže, závist, atraktivita.

5. Organizace -vysoké ovlivnění emočním a sociálním obsahem, drby mezi učiteli ve školách, motivace lidí tvořících a šířících drby, bumerang, negativní drby, zamlčování znalostí vzájemné uznávání kvalit a důvěra, drby, závist, pracovní cynismus, negativní drby a ztráta tváře, drby a spolupráce ve skupinách, drby týkající se práce výkon zvyšují i snižují, lidem je hůř v obou případech, drby a morálka, drby mezi vědci

6. Sociální sítě a Celebrity

Přednáška - organizační informace:

  • Délka: 2 hodiny v čase 16.00 - 18.00 hod. (1 hodina přednáška, 1 hodina diskuze s autorem)
  • Lokalita Praha: tréninková místnost Koučink Centra, Pod Lysinami 518/28, 147 00 Praha 4-Hodkovičky
  • Přednášející: MUDr. František Koukolík, DrSc.
  • Cena: 800 Kč + DPH, pro studenty a seniory 400 Kč + DPH,-.

Platba probíhá předem úhradou zaslané faktury.

Těšíme se na setkání s Vámi.

Sdílet událost

bottom of page