top of page

út 14. 12.

|

ZOOM

BULŠIT online - o žvanění s MUDr. František Koukolík, DrSc.

Mimořádná přednáška, kde název vystihuje vše, spojená s oslavou 80. narozenin MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. Termín: 23.11.2021 od 16:00 hod.

Registrace na tuto událost je ukončena.
Chápu
BULŠIT online - o žvanění s MUDr. František Koukolík, DrSc.
BULŠIT online - o žvanění s MUDr. František Koukolík, DrSc.

Čas a místo

14. 12. 2021 16:00 – 18:00

ZOOM

O události

Žvanění je v současné době tak rozšířené, že se stalo běžnou sociální aktivitou.

Bulšit neboli žvanění, které prostupuje nejen korporace, média, politiku a vědu, stalo spolutvůrcem postpravdivého a postfaktického světa, v němž pravdu očekává stále menší počet lidí. Žvanění může být stejně staré jako civilizace, nicméně jeho současná účinnost je díky internetu a sociálním sítím globální a nesrovnatelně vyšší. Žvanění je nebezpečnější než lhaní, protože se hůř poznává a lépe bere schopnost rozlišovat skutečnost.

Jazyk, jedinečný evoluční a kulturní znak, pomohl vytvořit náš druh. Bulšit, zmrzačená podoba jazyka, řeže větev, na které sedíme, vinou lidí, kteří se ve jménu moci nebo aspoň pocitu moci snaží za jakoukoli cenu ovlivnit jiné  lidi. Pokusil jsem se bulšit pochopit a hledat obranu. Přál bych si, aby lidé porozuměli a pomohlo jim to, třeba pak pomohou dalším.

Předmluva ke knize BULŠIT - o žvnění v organizacích, médiích, politice a vědě.  MUDr. František Koukolík, DrSc. 2021

Přednáška - anotace:

„ Jeden z nejnápadnějších znaků naší kultury je existence tak velké míry žvanění (orig. bullshit).  Ví to každý.  Svým dílem přispíváme všichni. Máme však sklon považovat situaci zadanou. Většina lidí příliš důvěřuje své schopnosti žvanění rozlišit a vyhnout se ovlivňování.

Mnoho cíleného zájmu tudíž jev neprobudil, mnoho setrvalého zkoumání nepřitáhl. Důsledkem je, že dobře nerozumíme povaze žvanění, proč je ho tolik, čemu slouží. Chybí nám vědomě vyvinuté hodnocení, co pro nás žvanění znamená. Jinak řečeno, nemáme teorii“, napsal r. 1988 Harry G. Frankfurt, profesor filosofie univerzity v Princetonu (USA). Tři desítky let výzkumu teorii vypracovaly. Bullshit, v počeštěné podobě bulšit neboli žvanění, má definici, stejně jako ji mají žvanilové. Žvanění není lhaní. Co je skutečnost lhář ví, žvanilovi je skutečnost lhostejná. Bulšit je sociálně nebezpečnější než je lhaní. Ovlivnitelnost žvaněním je u různých lidí  různá.

Přednáška popisuje bulšit v organizacích, řečové komunity, které ho utvářejí, dále pojmové podnikatele, uvádí příklady bankovního bulšitu, podoby manažerského žvanění a popisuje bullshit jobs. Žvanění v médiích charakterizuje postpravda a postfakta, fake news, posun od obsahu k formě v televizi i trolling. Svět dobývá postfaktická a postpravdivá politika.  Lze ji chápat jako politický diskurz tvořený motivovaným uvažováním, konspiračním „poznáváním“ a žvaněním. Rychle se šíří. Jejími důsledky jsou rostoucí míra populismu, poškozování poznávacích základů demokracie a poškozování sociálního kapitálu. Uměle je vytvářena „nová veřejnost“. Obrana existuje, je náročná.

Přednáška - organizační informace:

  • Délka: 2 hodiny v čase 16.00 - 18.00 hod. (1 hodina přednáška, 1 hodina diskuze s autorem)
  • Lokalita: online platforma ZOOM - přístupové údaje budou zaslány po úhradě účastnického poplatku
  • Přednášející: MUDr. František Koukolík, DrSc.
  • Cena: 550 Kč + DPH, pro studenty a seniory 400 Kč + DPH,-.

Platba probíhá předem úhradou zaslané faktury.

Těšíme se na setkání s Vámi.

Sdílet událost

bottom of page