top of page

O Koučink Centru

KC jsme založili v roce 2005. Jsme první specializovaná firma na koučování u nás.
Kdyby mi v té době někdo řekl, že se nám podaří vše, co se od té doby stalo, nevěřila bych.

 

Uznejte sami: 
 

 • Vychovali jsme první mezinárodně akreditované kouče

 • Začlenili typovou pozici kouč na pracovní trh 

 • Vytvořili první rekvalifikační program akreditovaný externí/interní profesionální kouč, náš apek

 • Otevřeli první mezinárodně akreditovaný program označený acsth

 • Zahájili spolupráci s otci zakladateli moderního koučování sirem johnem whitmorem a timothy gallweyem 

 • Založili jsme první školu ve střední evropě the inner game international school čr/sr

 • Zavedli interní koučink do předních firem v čr

 • Proškolili více než 7000 absolventů kurzů

 • Realizovali desítky projektů zaměřených na individuální a skupinové koučování snad ve všech oblastech podnikání

 • (zdravotnictví, výroba, farmacie, it, školství, státní správa, retail, bankovnictví, it/telco)

 • Proškolili stovky manažerů v koučovacím přístupu a změně stylu řízení

 • Zavedli na vzdělávací trh oblíbené koučovací zóny 

 • Spolu s kolegy ze společnosti zábavné učení založili neziskovou společnost coedu a realizovali projekt sole by coedu

 • Financovali a postavili dětem na základní škole novou sole učebnu

 • Vytvořili dlouholetou spolupráci s úžasným neuropatologem, emeritním primářem ftn mudr. Františkem koukolíkem, drsc. 

 • Navázali spolupráci se skvělým jardou duškem

 • Akreditovali vlastní program u icf a získali mezinárodní certifikaci s označením acsth

 • Členové týmů získali všichni označení pcc (lenka zelingrová, pcc, jiří kunčar, pcc, karel vaněk, pcc, kateřina kryllová, pcc, ondřej filip, pcc)

 • Pořádali 11 mezinárodních konferencí s těmi nejlepšími odborníky na koučování ve světě

 • Vytvořili  koučovací sešit pro pěstounské rodiče a pro vedoucí pracovníky neziskových organizací

 • Navázali spolupráci s junákem v rámci koučování vedoucích pracovníků 

 • Stali jsme se partnerem projektu život v kufříku www.zivotvkufriku.cz 

 • V době covidové pandemie s véce mež 70ti koučI zahájili projekt #nejstenatosami pro podporu lidí v krizi

 • A v neposlední řadě získali do kc ocenění icf young leader award, kterou jsem získala pro rok 2021.

To vše díky skvělým kolegům a celému týmu KC a našim úžasným klientům a absolventům kurzů. Jsem moc ráda, že se můžeme nyní propojit, když ostatní potřebují pomoc a využít koučování ve všech oblastech života. 

 

Trocha povzbuzení do koučovací praxe!

Profesionální koučování je velmi náročná práce. Jestli jste se v koučování dostali do slepé uličky a chybí vám energie a smysl budovat tento obor a praxi dál, přečtěte si text níže. Snad Vás znovu povzbudíme. I v koučování je možné být stále zapálený a úspěšný. 

Jsem kouč a manažer v koučovací firmě. Koučování je mou prací a vášní. 16 let pracovně nedělám nic jiného než: mluvím o koučinku, koučuji, vedu přednášky o koučinku pro manažery, zpracovávám projekty implementace koučinku do různých oborů, různě velkých firem, neziskového sektoru, sportu, školství, zdravotnictví. Zpracovávám neskutečné množství nabídek do výběrových řízení a následně v dalších kolech představuji co jiného než koučink. Na veletrzích mluvím o koučinku. O koučinku píšu články. Každý rok si nějaký kurz koučinku dopřeji. O koučinku čtu knížky, poslouchám přednášky a strategii stavím na čem jiném než na koučování.

 

Čas od času se každý z nás potřebuje zastavit. Urovnat si myšlenky a popřemýšlet. Přemýšlela jsem nad čím jiným než koučováním. Koučováním u nás v ČR. Nad tím, co se za těch 16 let díky nám v Koučink Centru změnilo. Kam jdeme a proč. Co mě osobně vlastně u podnikání zrovna v oboru, který je jako pavučina propletený spíše těmi negativními významy, tolik drží. A to i přesto, že o náročnosti této práce ví málokdo. 

 

Kolik lidí jsme s kolegy z KC za těch 16 let s koučinkem seznámili nevím. Mnoho. Nemluvím o absolventech kurzů, těch je něco přes 7000. Ale o lidech, se kterými jsme se potkali a předali jim informace o koučování KC. Kolik lidí ještě seznámit chceme, vím. Věříme, že je to možné? ANO. Ikdyž mnozí by nad našimi plány kroutili hlavou :-). Víme do kdy? ANO. Víme proč? ANO. Je to ekologické? ANO. Zaznamenatelné? ANO

 

Díky koučování a principech na kterých je postaven vedu 16let úspěšnou firmu, jejíž cíl je seznámit s čistým a profesionálním koučinkem co možná nejvíce lidí v ČR a dát jim možnost začít zvyšovat kvalitu svého života. Určité procento z nich v koučinku vzdělat. Za těch 16 let vím, že absolvováním kurzu Kouč, který byl prvním rekvalifikačním kurzem v ČR, je skvěle postavený, vedou ho opravdu výjimeční lektoři a vedle struktury a metodického vedení je zároveň i skrytě hodně transformační, účastníci zvýší kvalitu svého života. Jak je to možné? Kurz učí účastníky jinému způsobu nahlížení sama na sebe, na ostatní i na situace, ve kterých se nacházíme. Největší přidanou hodnotou, kterou absolventi zmiňují je schopnost skutečného naslouchání. Co to znamená? Je to stav, kdy na Vás někdo mluví a Vám v hlavě nenaskakuje "nic". Jste "jen" plně přítomní, vnímáte nejen slova, ale celou osobnost člověka. Nenaskakují žádné předsudky o člověku, který na Vás mluví. Žádné domněnky ani kritika toho co říká. Žádné rady a skvělé nápady, které by byli jistě pro něho ty nejlepší. Zkrátka nic. Až když domluví je prostor přemýšlet nad tím, proč říkal to co říkal, co chce, k čemu to vede a co od Vás potřebuje. Jestli NIC, než jen pocit, že ho někdo poslouchá. Nebo radu, diskuzi, názor …. Další největší přidanou hodnotu vnímají u koučování jeho zaměření na řešení. Naučit se z problému dělat cíl a hledat způsoby a cesty jak z toho ven. Díky tomuto přístupu mnoho lidí vyřešilo svá trápení nebo vztahy, která trvala zbytečně i několik desítek let. Třetí největší přidanou hodnotou je pro účastníky zjištění, že mají svou hodnotu. Že dobrý kouč může být člověk, který ji zná. A že každý je unikát a stejně tak se mají dívat i na ostatní. A proč tomu tak je. Tato dovednost zbavuje účastníky většinou předchozího hodnocení ostatních, které jim v životě ublížilo a zaškatulkovalo do Ty jsi takový a Ty maková.

 

Zpětné vazba od lidí, které potkáváme a informujeme je o koučování nebo je koučování učíme je pro celý tým lidí v Koučink Centru to nejdůležitější. Zvyšovat kvalitu života, zbavovat lidi zbytečných starostí, měnit pohled na učení se a díky tomu je podporovat v jejich aktivitách, je skutečně těžká a profesionální práce koučů. Práce, která není vidět. Je o pocitu, o akčních krocích, které si klient stanovil do mezidobí. Kouč většinou nevidí a nezíská zpětnou vazbu. Rozhovory, které zvyšují uvědomění mají dopad až v reálním životě, kde kouč není. Což je také náročné. Neočekávat a vědět, že jsem odvedl skvělou práci, aniž bych znal celkový její dopad. Pro mnoho koučů to může být to nejtěžší. Po koučování je klient velmi spokojený. Odchází nadšený. A už se neozve. Nemá tu potřebu. Vystačí si na chvíli sám s tím, co si odnáší. 

 

Přemýšlela jsem, jak kouče více podpořit. Jak lépe podporovat dobré jméno tohoto skvělého přístupu a metody. Nabízíme koučům probono projekty, začleňujeme ty skvělé do firemních projektů a různých aktivit. Organizujeme koučovací zóny. Nově od prosince organizujeme DEMO ukázky pro profesionální kouče a zájemce o koučování. 2,5 hodiny setkání zdarma s reálnou ukázkou koučovacího rozhovoru, sdílením a diskuzí, co je zapotřebí pro úspěšnou praxi koučů. Hledáme stále způsoby, jak tento obor posouvat dopředu. A možná proto, i po těch neuvěřitelných 16ti letech, s vášní a nadšení vedu firmu, která nedělá nic jiného než koučink a o ničem jiném nehovoří než o tom, jak zvýšit kvalitu života zaměstnanců ve všech možných oborech. Mnoho lidí díky kurzům vybudovalo úspěšnou koučovací praxi. Zlepšují kvalitu života dalším lidem, zvyšují jejich odolnost vůči zátěži. Věřte, že smysl to má veliký. Pokud jste zjistili, že Vás koučink neuživí, neobviňujte se. Je to těžké povolání a ještě pár let bude tvat, než dostane dobré jméno a klienti si budou kouče vyhledávat sami. Je to běh na dlouhou trať. Pokud nechcete být sami, choďte na naše koučovací zóny, diskuze a DEMO ukázky. Načerpáte energii. Pár hodin odkoučujete pro praxi a uděláte někomu radost, protože se měl možnost podívat díky Vám na život z jiného úhlu pohledu a třeba změnit něco, s čím si dlouho nevěděl rady. Nemusíte být sami. A pokud se tím chcete živit, nevzdávejte se. Udělejte si dobrý business plán, s tím Vám pomůžeme a chytře pracujte. Pokud budete dělat koučink tak, jak jste se to naučili, práce se Vám v budoucnu vyplatí. Díky praxi budete patřit k těm koučům, kteří možná řeknou pár otázek v rozhovoru, ale takových, na které klient možná nikdy v životě nezapomene a bude se k nim vracet. 

 

CO DĚLÁ V KOUČINK CENTRU GURU, RYTÍŘ A ZLATÝ AMOS

Spolupráce s těmi nejlepšími na světě byla pro nás v KC vždy priorita. Když jsme otevřeli první Mezinárodní školu koučinku s Marilyn Atkinson, PhD., ani jsme netušili co způsobíme. Otevřeli jsme brány koučinku na mezinárodní úrovni a uvedli první mezinárodně akreditované kouče na trh v ČR. Když jsme realizovali projekty se Sirem Johnem Whitmorem od roku 2006, bylo to inspirující. Když se v roce 2009 na konferenci v Praze poprvé v Evropě na jednom místě potkali Timothy W. Gallwey a Sir John Whitmore a my v KC naplnili sál 200 účastníky v době krize, bylo to neuvěřitelné. Poprvé jsme měli možnost vyzkoušet si profesionální koučování na sportovišti, ochutnat Inner Game a vyzkoušet si GROW od jeho tvůrce. Vidět zakladatele koučinku v akci. Mluvit s nimi. Když jsme v roce 2012 otevřeli první školu The Inner Game International School ve střední Evropě, bylo to fascinující. Tři roky dojížděl Timothy Gallwey do Prahy a učil české účastníky metodu Inner Game. Metodu, na které stojí moderní směry koučování a v podstatě je to základní kámen koučovacího přístupu. Když jsme v roce 2010 začali spolupráci s MUDr. Františkem Koukolíkem, DrSc. a začali objevovat souvislosti mezi mozkem a chováním, netušili jsme, že každý měsíc po 8 let bude pan emeritní primář u nás v KC vést diskuzní setkání. Setkání, díky kterým máme možnost chápat lidskou osobnost, její chování a umět lépe poznat sebe i ostatní. V letošním roce byl pan primář pasován na rytíře lékařského řádu a patří mezi naše nejlepší neuropatology. A když v letošním roce absolvoval kurz Kouč jeden z nejlepším neurofyziologů Aleš Stuchlík, ověnčený mnoha tituly a také Zlatý Amos Jiří Luka, nevěřila jsem vlastním očím, jak úžasné lidi můžeme spojovat. A jak úžasné osobnosti ve svých odborech máme co naučit. Vzpomínám si na naši nejstarší absolventku. Bylo jí okolo 80 let a celou svou praxi věnovala psychoterapii, měla svou psychoterapeutickou kliniku. Když jsem ji viděla mezi účastníky, sevřelo se mi hrdlo a napadla myšlenka. Co tuto dámu můžeme naučit? Po prvním modulu za mnou přišla a sdílela, jak je ráda, že našla odvahu jít mezi "mládí", objevit a naučit se koučování. Že je to přesně ta úžasná věc, kterou ve své praxi a přístupu postrádala. Před týdnem jsem se potkala s kamarádkou fyzioterapeutkou. Nasdílela semnou svou nynější zkušenost. Vedle pohybového aparátu s ní klienti během 20 minut nasdílejí všechna svá trápení. Své osudy, které jsou často opravdu těžké. Zeptala se, jak to děláš, že z koučinku a práci s klienty nejsi tak zničená? Odpověď byla jednoduchá. Dělám koučování. Tak jak se dělat má. Dodržuji koučovací přístup. Mám dlouholetou praxi, zkušenost a vedu s klienty rozhovor úplně jiným směrem. Profesionální kouči, děláte skvělou a velmi těžkou práci, která má velký smysl a velký dopad. Bohužel zatím prostředí nedovoluje se živit jen koučováním. Ale v životním balíčku by ho člověk z jakékoli profese v dnešní době měl mít. Naším cílem je podpořit tuto potřebu a zkvalitnit trh koučinku, a to je to, co KC žene na cestě kupředu.

Přeji hodně úspěchů a těším se na setkání s Vámi v budoucích projektech či setkáních, 

za celý tým KC, Lenka Zelingrová, majitelka a ředitelka KC.

bottom of page